1. Minden hónapban többletet mutasson a cash flow-d!
A cash flow a készpénzáramlás nagyságát mutatja. Ha az egyenlege mínusz, akkor abban a hónapban több pénzt költöttél, mint amennyit kerestél.
2. Legyen 200.000 Ft vésztartalékod!
Ennek az összegnek az egyetlen célja, hogy a váratlan, előre nem tervezhető családi költségekre nyújtson fedezetet: elmaradt közös költség, vízóra csere, beázás újrafestése, adóhátralék, gyorshajtási bírság, örökösödési illeték, kopott autógumi cseréje. Az élet mindig hoz valami váratlant, ezért a lista gyakorlatilag végtelen.
3. Fizesd vissza minden hiteled és tartozásod!
Ez alól egyetlen kivétel van: a lakóhelyül szolgáló ingatlan jelzáloghitele. A lakásra vagy házra felvett összeg általában olyan nagyságrendű, hogy erőltetett visszafizetése pénzügyi krízist okozna a család gazdálkodásában.
Minden más hiteltől meg kell szabadulnunk. A felvett kölcsönök leblokkolják a készpénzáramlást, csökkentik életszínvonalunkat, megakadályozzák a kínálkozó pénzügyi lehetőségek megragadását, és folyamatos frusztrációt jelentenek.
4. Legyen 3-6 havi jövedelempótló tartalékod!
Szakértők általában 3-6-12 havi tartalékot javasolnak, amit kizárólag jövedelmeink kiesésekor használhatunk fel. A hónapok száma igazából csak idegi teherbíró képességünktől függ.
5. Adózott bevételeid minimum 10 %-át takarítsd meg!
Amikor az első négy lépés sikeresen megtörtént, akkor indulhat igazából a megtakarítás. Sokan elkövetik azt a hibát, hogy ezeket kihagyják, vagyis nem rakják le a megfelelő alapokat. Ez azonban nem az áhított gyorsítósáv, hanem a kudarc biztos receptje.
A hitelkamatok blokkoló hatása, vagy egy váratlan esemény ilyenkor könnyen a rajtvonalhoz küldheti az embert az élet nagy társasjátékában.
A megtakarítás összege érje el legalább a bruttó bevétel 10%-át! Ha több, az jobb, de ne terhelje le túlságosan a költségvetésünket.
(forrás: Kerner Tibor)
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: