Marie Kondo módszere igen egyszerű és elképesztően hatékony. Megpróbálom Nektek pontokba szedni a lényeget:
- Ha „jól” teszel rendet, akkor életedben csak egyszer kell. Ez nem azt jelenti, hogy a házimunka nem lesz a jövőben az életedben. De ha eddig 30 bögréd volt a konyhaszekrényben, mindig másikat vettél elő, akkor sokkal több munkád volt. Hiszen 30-at elmosogatni, eltörölni….. Viszont ha csak 2 bögréd van, akkor a konyhára szánt házmunka idején sokat spórolhatsz.
- Válassz ki egy kategóriát: mondjuk legyenek a ruhák. Vedd ki az összeset a szekrényből, fiókból és egyéb tárolókból! Az írónő szerint a szobánkénti rendrakás nem igazán jó, mert így nem tudod, miből mennyid van. Most viszont látod a padlón magad körül.
- Minden egyes ruhát kézbe kell venned és el kell döntened, hogy örömet okoz-e. Érdekesen hangzik, de magamon azt tapasztaltam – ugyanis a könyv olvasása óta figyelem a szokásaimat -, hogy nem azokat a darabokat hordom, amelyek jól állnak rajtam, hanem azokat, amelyeket szeretek. A könyv szerint azokat a tárgyakat kell megtartanunk, amelyek boldoggá tesznek minket.
- Természetesen vannak ruhák, melyeket bár nem hordunk, nem tudunk tőlük megválni. Itt kell igazán megtanulni az elengedés művészetét. Ha rájuk nézel, és nincs benned öröm, vagy bármiféle jó érzés, akkor egyszerűen csak válj meg tőlük! A rendguru szerint az alábbi módon köszönj el tőlük: gondolj arra a személyre, akitől kaptad őket, köszönd meg neki, majd a tárgynak is köszönd meg a veled töltött időt. Egyre több adománybolt várja az olyan tárgyakat, melyek új otthont keresnek!
- A KonMari módszer alapján lehet a leghatékonyabb a rendrakás sorrendje. Könnyebb a ruhákkal kezdeni, majd a könyvekkel, iratokkal, ezt követően mindenféle apró tárggyal (komonókkal). Csak miután ezeken a területeken túl vagy, akkor tudsz áttérni a szentimentális értékekkel bíró fényképekre, albumokra. A sorrend azért fontos, mert a könnyebb részektől haladni az érzelmekkel bíró tárgyak felé sokkal optimálisabb, hiszen mire ezeken a tárgyakon már túl vagyunk, addigra formálódunk annyira, hogy a személyes dolgokról belsőnkre hallgatva könnyebben jussunk a megfelelő álláspontra.
- A tárolóknál is az egyszerű négyzet vagy téglalap alakúakat részesíti előnyben. Ehhez pedig Marie mutat egy remek hajtogatási módszert, mellyel megtanít szabályosan és helytakarékosan összehajtogatni a ruháinkat.
Ha csak az marad a lakásodban, amit tényleg szeretsz és használsz, akkor sokkal jobban fogod becsülni a tárgyaidat és jobban ráirányítják a figyelmedet arra, ami igazán fontos. Példának okáért csak olyan könyvek maradnak a polcaidon és az életteredben, amelyek igazán érdekelnek.
Ahol videot is látsz a hajtogatásról:
Forrás: http://lenduletmagazin.hu/marie-kondo-rend-a-lelke-mindennek/
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: