Vajon szükséges lenne-e? Hozzá tartozik-e életünkhöz a család, így a gyermekek nevelése?
Aki “hivatásos nevelő” vagyis pénzt kap érte (ld.pedagógusok) éveket tanulnak érte…míg a szülőnek alanyi jogon jár e jog. Nem is azt mondom, hogy ne járjon, hanem azt, ha jár, akkor mielőtt szülővé válik az ember hasznos lenne erre érdemben felkészülni.
Mire?
Önismeret
Önmagunkkal való kapcsolatunkat helyre tenni-ha szükséges. Önismeretet tanulni. Hiszen, ha nem ismerjünk önmagunk, hogyan vállaljuk a felelősségét egy párkapcsolatnak?
Párkapcsolat
emberekkel való kommunikációra- a helyes, a jó kommunikációra- itt siklunk félre sokan…nem halljuk meg a másik igényeit vagy túl sok “te ilyen vagy te olyan vagy” üzenetet kapunk, ahelyett, hogy “én azt gondolom” én úgy érzem” (ezeket hívjuk “te üzenetnek” illetve “én-üzenetnek”). Fontos megtanulnunk használni az “én-üzeneteket”
Stresszkezelés
Hogyan vezethetjük le indulatainkat, nehézségeinket. Hogyan lehetünk úrrá problémáinkon úgy, hogy az ne menjen egészségünk rovására?
Konfliktuskezelés
Ha már konfliktus van nem árt ha ezeket a konfliktusokat megtanuljuk kezelni.
Elsősegély ismeretek elsajátítása.
Hiszen ki ne látott volna vérző sebet amit jó, ha el tud látni, vagy pl. cukortól fuldokló gyermeket, autóbalesetet vagy bármilyen nehézséggel találkozhatunk életünk során. Az elsősegély hasznosságára a mindennapok világítanak rá. Sok esetben ez a tudás- életeket menthet.
Táplálkozási ismeretek.
Ezt ugyanis életünk során naponta többször is elég gyakran tesszük. Nem lenne-e fontos ezekről ismereteket szerezni? Persze, lehet autodidakta módon utána járni ezeknek a dolgoknak és felkészülni bármire, de akkor miért “fecsérelünk” annyi időt az iskolára?
Háztartásvezetés
Ételkészítés- és most szándékosan nem főzést írtam. Hiszen ételt, főzés nélkül is készíthetünk ld. “nyersétel” ( zöldségek, gyümölcsök magvakból készült ételek készítése főzés nélkül)
Gazdálkodás
Helyes, célszerű gazdasági ismeretek elsajátítása. A pénzről, pénzrendszerről és egyéb vele járó fogalmak megismerése -leginkább gyakorlati példákon keresztül és nem elméletben.
“Csináld magad”
Nagyon sok dolog készülhet otthon. Miért ne tanulhatnánk “ezermesterséget”.Hogyan kell megjavítani ezt vagy azt stb. Hogyan készítsünk magunk…?!
A gyermeknevelés hatalmas felelősség.
De ha nem tudjuk hogyan kell, mert rossz példát láttunk vagy mert nem tanultuk…?! Itt az ideje!
Most már nagyon sok helyen lehet erről olvasni, tájékozódni.