Mi kell a jó kapcsolathoz?
Sokunkban merül fel ez a kérdés. Leginkább akkor világosodhatunk meg e tekintetben, amikor valami hiányát érzékeljük. Valami nincs meg abban a kapcsolatban.
Közös érdeklődés
Ha nem beszélgetünk, mert nincs közös témánk, nincs közös érdeklődési területünk.
A múlt fogságában leledzünk
és dolgokra a múlt fájdalmai alapján reagálunk. Egy-egy szó úgy megbánthat (és nem csak az-az adott szó amire ilyenkor reagálunk) hanem a fájdalom ami ilyenkor felszisszen bennünk. Csak azt vesszük észre, hogy hevesebben reagálunk. Több minden van egy-egy sértettségben, mint maga az adott szituáció. Emlékek működtetnek bennünket. A múlt lenyomatai.
Az iskolázottság
Valamilyen szinten igenis fontos. No, nem konkrétan a diplomáról van szó, mert olvasottnak, tájékozottnak lenni, józan ésszel élni lehet főiskola és egyetem nélkül is. Fontos azért, hogy ne kelljen megmagyarázni dolgokat,hisz ha hasonló “szinten” vagyunk- “szavak nélkül” is érthetjük egymást”
Gyermeknevelés
Kérdésében sem árt hasonló elveket vallani. Hiszen, ha az egyik következetes szeretne lenni, míg a másik nem az, sajnos egymás tekintélyét ássa alá a gyermek előtt. Ha az anya azt mondja ne nézzen reggeltől-estig mesét a gyermek, akkor apa ne legyen annyira engedékeny- ünnepelve közben magát, hogy ő milyen jó apa.
Anyagiak
Nem árt, ha hasonló szemlélettel vagyunk a pénzről. Költeni vagy spórolni. Ki mit látott otthon- ezt reprodukálhatjuk később kapcsolatunkban. Ha költekező családban nőttünk fel, ezeket a mintákat vihetjük tovább. Viszont ha partnerünk meg a spórolásban jeleskedik- nos, ebből is tudnak adódni hatalmas feszültségek. (hitel problémák)
Érdeklődési kör
Nem árt, ha van valami ami után mindketten érdeklődünk. Közös hobbi, munka, sport- bármi.
Alapvető emberi értékek
Nem árt, ha hasonlót gondolunk, ha hasonló értékeink vannak. Ha valakinek fontos a tisztesség, nehéz kapcsolatra vállalkozik valaki olyan mellett, akinek nem.
Humor
Nem utolsó sorban a humor- ami fontos alkotó eleme a kapcsolatoknak is. Azt szokták mondani, hogy ott, ahol már nem nevetnek együtt- nagy a baj.
Önértékelés
Önértékelésünk is szerencsés, ha hasonló mércén áll. Így nem támaszkodunk a másikra a kapcsolatban. Nagyon fontos, hogy a másikat ne valami “karónak” támasztéknak használjuk, hanem tudjunk “teljes életet élni” önállóan is. Nem kell a másikon lógni, nagyon fontos teret adni egymásnak.
Attól, hogy szeretem még nem a tulajdonom. Nem parancsolok neki, hanem elfogadom a személyét, lényét amivel engem megajándékoz.
Írta: “MagadUram”