Mitől jó a házasság?

Ezt a kérdést kutatja igen részletesen John M. Gottman,a Washingtoni Egyetem emeritus pszichológiaprofesszora,akit sokan korunk legnagyobb empirikus házasságkutatójának tartanak.Munkássága azért is figyelemre méltó, mert igen részletes empirikus megfigyeléseket végzett és következtetéseit ezekre építi.Kutatásai a házasság stabilitására és a kapcsolatok működésére irányulnak.Gottmant nemrég az utóbbi idők tíz legnagyobb hatású terapeutája közé sorolták. Igen nagy sikert aratott A boldog házasság hét titka című könyve, amelyben leírja a tartós és egészséges párkapcsolat hét jellemzőjét, melyeket megfigyelései alapján fogalmazott meg. Ez a hét működési forma erősíti a házasságot és bizosítja annak fenntartását a nehéz időszakokban is.

Dr. John Gottman

Forrás: www.gottman.com

1. Rajzold meg a szeretettérképet!

Az elsőt Gottman igen kifejező módon “a szeretet térképének” nevezi. Lényege, hogy a boldog párok kialakítanak egy belső térképet a másik fél belső világáról, félelmeiről, örömeiről, vágyairól, érdeklődéséről, a számára fontos emberekhez fűződő kapcsolatairól és az őt érzelmileg érintő történésekről. Ez egyébként a felek érzelmi intelligenciáját is tükrözi.

2. Szeress gyengéden!

A másik alapelv szerint emlékeztessük magunkat arra, hogy gyengéden szeretjük párunkat és ezt szóban is fejezzük ki előtte. Végül is ez kapcsolatunk alapja. Ha nem így lenne, akkor mire épülne a házasság? Mondjuk el párunknak is az iránta érzett szeretetet, szerelmet, gyengédséget, tiszteletet és elismerést.

Forrás: Thinkstock

3. Foglalkozz vele minden nap!

Foglalkozzunk egymás dolgaival minden nap, beszéljük meg a saját és a partner szükségleteit, igényeit. Ezekről hosszú távon nem szabad lemondani a kapcsolat kedvéért, találjunk inkább kölcsönös megoldásokat. Az egymás felé fordulás alapozza meg és tartja fenn az érzelmi kötődést, a szerelmet, az izgalmat és a jó szexuális életet.

4. Hallgass rá és tegyél engedményeket!

Hallgassunk párunk véleményére és tegyünk engedményeket! Az engedmények elkerülhetetlenek. A legboldogabb és legstabilabb házasságokban Gottman kutatásai szerint a férj tiszteli felesége véleményét és kéréseit, nem vív hatalmi harcot vele és bevonja őt a döntésekbe. Ha más véleményen vannak, akkor a férj aktívan keresi a közös nevezőt ahelyett, hogy foggal-körömmel ragaszkodna saját akaratához. Természetesen a feleség oldaláról is fontos az engedmények viszonzása és a férj szándékainak tiszteletben tartása – azonban a vizsgálatok szerint a feleségek általában egyébként is így működnek és inkább a férjeknek van okuk a fejlődésre.

5. Tisztelettel kezeld a problémákat!

A “kezelhető” problémák megoldása a sikeres házasságok egyik kulcsa. A problémák megoldását az jellemzi, hogy a felek képesek az indulatok tompítására, különösen a konfliktus kitörésekor. Arról beszélnek, amit szeretnének és nem a másik fél hibáit és gyengéit elemzik. Magukról beszélnek és nem a másik félről, megőrizve az alapvető udvariasságot és a tiszteletet. Ha túl magasra hágna az indulat, képesek megszakítani a rossz köröket szünettel, egyéb érzéseik megosztásával, elnézés kérésével vagy a másik szeretetének kifejezésével – majd végül képesek lesznek engedményt tenni a másik kedvéért. A másik fél ezt előbb-utóbb viszonozni fogja.

Forrás: Thinkstock

6. Ne akard megváltoztatni!

A “nem kezelhető” problémák elfogadása szintén a boldog házasság alapja. Ha olyan alapvető különbségek merülnek fel, amelyek nem oldhatók meg engedményekkel, akkor képesek a szükséges mértékben elfogadni a másik fél sajátosságait. Nem ragadnak bele “ördögi körökbe” és csapdákba, hanem olyan nézőpontot találnak, ami lehetővé teszi az elfogadást és a további együttműködést. Végül is annyi minden más is jelen van a kapcsolatban!

7. Legyenek közös céljaitok!

Közös célok és értékrend kialakítása a hetedik pont. Minden boldog házasság kialakít egy kis mikrovilágot a maga rituáléival (például a vasárnap menetrendje, közös vásárlás, vagy csak egymás fülének szánt szavak, megnevezések, becézések), ami a külvilággal szemben összeköti őket. A felek közös célokat és “mítoszokat” alkotnak házasságuk eredetéről, mergismerkedésük történetéről, távolabbi vágyaikról és még sok minden másról.

Forrás: life.hu

Tovább a blogra »